Chcete, aby se Vaše děti měly dobře? Skutečně? Tak proč je tak rozmazlujete? Je zvláštní, že mnoho rodičů se domnívá, že klíčem k životnímu úspěchu je, aby se děti dobře učili ve škole. Ale vůbec neřeší otázku, zda děti připravují do života. Poskytují jim až do dospělosti plný servis. Mnohé dospívající děti se nemusí vůbec podílet na domácích pracích a neznají hodnotu peněz. Výsledkem pak je, že mladí lidé, kteří ještě nemají dvacet let, jsou nuceni kvůli dluhům a nesplaceným pohledávkám vyhlásit osobní bankrot.
zničit peníze
Na vině jsou často rodiče. Někdy jsou to rodiče, kteří samo nejsou finančně gramotní. Pokud to není Váš případ, nepodceňujte finanční vzdělávání u dětí. Jsou věci, které se ve škole prostě nenaučí. Je to Vaše zodpovědnost a určitě nechcete, aby Vaše děti byly nešťastné a dařilo se jim zle.

Finanční výchova dětí je nezbytná

Co dělat? Určitě by si děti měly už od raného dětství uvědomovat hodnotu peněz. To je dost obtížné, pokud jim vše dopřejete. I když se třeba máte dobře, dítě by už od malička mělo vědět, že pokud si na jedné straně chce něco dopřát, na straně druhé se musí trochu umenšit ve svých požadavcích. Například pokud chce na výlet, odřekne si týden laskominy, nebo se smíří se skromnějším jídlem.
stejné pokladničky
Je vhodné děti co nejdřívezapojit také do domácích nákupů. Dítě by mělo vědět kolik, co stojí, kolik peněz máte na měsíc na jídlo, kolik na drogerii, kolik vyděláte a kolik musíte dát na režijní náklady jako nájem, telefony, internet.
pokladničky zvířátka
Je dobré, aby seděti učili také šetřit. Kromě pokladničky je vhodné dávat jim kapesné. Dnes je trendem posílat dětem peníze na účet, ale faktem je, že některé děti už neumí pracovat s hotovostí, což je určitě také podnět k zamyšlení.

Zajímavý článek na toto téma najdete například také tady: .