Základním důvodem, proč může být Vaše mobilní zařízení – ať už je to chytrý telefon nebo tablet- je snaha útočníka dostat se k vašim údajům. Mnoho z nás už tak má v telefonu aplikaci na internetové bankovnictví, ke kterému se hackeři snaží skrze viry dostat. A možností, jak se vir do našich zařízení může dostat, je čím dál tím víc a útočníci jsou čím dál tím víc vynalézavější a zákeřnější.
hacker a data

Ukázkovým příkladem a aktuálně nejrozšířenější hrozbou je škodlivý Lokibot. Jde o tzv. trojského koně pro Android. Virus se po stažení do telefonu a po jeho detekování začne chovat velice agresivně a může Vám telefon kompletně uzamknout (zablokovat). Původci tohoto viru po Vás potom budou žádat něco jako výkupné na oplátku za to, že Vám telefon zase odemknou. Platbu požadují samozřejmě většinou v kryptoměně, je totiž dost špatně vystopovatelná.

Jak lze chránit své mobilní zařízení

Své mobilní zařízení nejlépe ochráníte tak, že si do telefonu či tabletu nainstalujete spolehlivý antivirový program, pokud jej nemáte. V továrním nastavení telefonu by aplikace pro detekování hrozeb v telefonu již měla být standardně.

Dalším preventivním opatřením je nenavštěvovat podezřelý či závadný obsah na internetu nebo nestahovat podezřelé a neprověřené aplikace.

Třetí možností ochrany jsou pravidelné aktualizace softwaru. Právě chyb v operačním softwaru si hackeři všímají a využívají je k propašování závadného viru či programu.
zabezpečení internetu

Který operační systém je nejbezpečnější?

Dobrá zpráva pro uživatele, kteří vlastní iPhone nebo iPad. Zde je totiž zabezpečení dostatečné i bez nainstalovaného antivirového programu, jelikož se jedná o uzavřený systém. Zařízení firmy Apple nejsou také zatím pro tvůrce virů dostatečně zajímavé – je to menšina na trhu, a proto se moc neobtěžují s jejich vývojem. Navíc Vám iOS nedovolí stahovat jiný obsah než ten, který je k dispozici v App Store či iTunes. Za žádných okolností se tak nedoporučuje tzv. jailbreak, ten Váš telefon může v tomto ohledu výrazně ohrozit.

Většina hrozeb se tak týká spíše uživatelů mobilních zařízení s operačním systémem Android a Windows Mobile. U Windows Mobile platí podobná věc jako u Applu – jedná se o menšinu na trhu a také není pro hackery zajímavá. Smůlu tak mají hlavně uživatelé Androidu.