Proti gustu žádný dišputát, pravívala moje babička, když se jí nezdálo nějaké jídlo. Nešlo jí ani tak o chuť dotyčného pokrmu, ale přípravu. Naše babičky měly na vaření čas. I na polévky. Nynější matky čas nemají. Ne, opravdu nevím a nechápu, jak je to možné.

Instantní nebo chcete-li polévky co se nevaří jsou dnes zcela běžné a používá je skoro každá „hospodyně“. Já proti nim nic nemám, pokud odněkud doslova přilezete doslova s jazykem na vestě a nemáte čas, proč ne. Jednou, dvakrát do roka. Ale i tomu se je lepší vyhnout. Proč?
ostrov v polévce

Je to jednoduché. Už proto, že jeden pytlíček obsahuje ne zrovna zdraví prospěšné věcičky. Tak například je to cukr, tuk, sůl, a to nejhorší je sodík. V jedné porci jej může být nebezpečné množství. On totiž glutaman sodný (E621) může mít negativní vliv na mozek, zvyšuje krevní tlak a vůbec může způsobovat další spoustu zdravotních potíží a komplikací. V červenci 2017 zasedal Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a zveřejnil hodnocení bezpečnosti glutamátů. Stanovil přijatelný denní příjem 30 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti. Pro děti do tří let se však jednoznačně nedoporučuje. Nu a podívejte se kolik je v jednom sáčku, přičtěte obsah z dalších potravin, co sníte a dojdete většinou k neradostnému výsledku.  

Ale abych nepsal jen o tom, co tyhle polévky mají, napíši zde i to, co obvykle nemají, nebo mají příliš málo, Každá má totiž jiné složení. Tak především je to nedostatek proteinu. Ten tělo nejvíce potřebuje a polévky bez vaření jej obvykle neobsahují. Nebo jen zanedbatelné množství.

Já se domnívám, že se toto nebezpečí nevařených polévek všeobecně hodně přehání, ale něco pravdy na tom rozhodně bude. Stačí se podívat lupou na jejich složení, a skoro vás přejde chuť.
polévka v misce

Přesto se domnívám, že v rozumném množství, pár krát do roka vás tyhle chemické koktejly nezabijí, a pokud jste skutečně v časovém presu, mohou na chvíli i pomoci nastartovat, tak jak se tomu dělo kdysi u mne. Škodlivost glutamanu sodného nebyla údajně nikdy prokázána.

Další požívání této potraviny je tedy na vás samotných, jak výše napsáno, proti gustu…