Pokud byste si chtěli pořídit domácí zvířátko – morče a chtěli byste vědět více o jeho péči a  co přesně potřebuje morčátko potřebuje, tento článek vám může hodně poradit a dát pár užitečných rad do budoucna.

Výběr morčete: Před tím, než si zakoupíte morče, je potřeba si co nejvíce nastudovat o jeho péči, co potřebuje. Hlavně je dobré si hodně promyslet, jestli se o morče budete opravdu starat a dáte mu kvalitní a hezký život, protože se stává, že spousta lidí po pár měsících morče odkládá, což opravdu není dobré, takže čím dál víc morčat postrádá domov a mnohdy končí vyhozená v přírodě.

258px-Two_Adult_Guinea_Pigs_(cropped)

Plemeno: Plemen morčat je celá řada. Může mezi ně například patřit peruánec, hladké morče, morče rozetové (někdy se mu říká taky „rozcuchané“), skinny morče (to nemá žádnou srst, obvykle taky stojí více než obyčejné morče), texel, šeltie, US teddy, morče Rex, Cuy, Coronet, Himalaya a další, je jich celá řada. Plemeno morčete je čistě na vašem uvážení, je jen zapotřebí zmínit, že morčata s přirozeně chlupatou a velkou srstí je potřeba jednou za čas stříhat a vyčesávat, takže obecně u morčat s větší srstí a chlupy je také více starostí.

Péče – stříhání drápků – je také velmi důležité, aby morčeti nepřerůstaly drápky. Nůžky na zkracování drápků koupíte v jakémkoliv zverimexu. Je ale dobré, abyste přesně věděli, jak máte morčeti drápky stříhat. Pokud mu totiž střihnete omylem do žíly, poteče mu krev.

shutterstock_413075476_optimized

Potrava – tak stejně jako v předešlém článku u králíka, základní složkou morčete je seno (nepřetržitě) na obrušování zoubků a mělo by být spíše hrubší struktury (aby se zoubky obrousily pořádně a nepřerůstaly, to by pak mohlo způsobit opravdu velké zdravotní problémy), dále je potřeba koupit granule (z mé zkušenosti nejkvalitnější jsou asi granule Versele Laga), potom nepřetržitě čistou pitnou vodu (!!)