Jedním z nejznámějších typů společností je ta akciová. Je velmi rozšířená, a není divu – je to pro mnoho podnikatelů jeden z nejvýhodnějších způsobů. Jen málokdo z běžných lidí však ví, jak fungují akcie ve skutečnosti, protože je pravdou, že ve filmech nám často ukazují poněkud zkreslenou představu.

Jednoduše řečeno, na začátku se vydají akcie v nominální hodnotě 1 000,- Kč. Těch je vydáno takové množství, jaké je základní jmění společnosti. Jak však jmění společnosti roste či klesá, mění se i hodnota daných akcií. S těmi se následně obchoduje na trhu.

akcie1

Jednoduše řečeno to znamená, že je lidé mohou po libosti nakupovat či prodávat. A je pravdou, že se na tom dá v některých případech skutečně slušně vydělat. Základem je koupit ji v době, kdy je její hodnota nízká. V ideálním případě by se měla nacházet pod emisní hodnotou, tedy pod tou, za kterou byla původně vydána. Následně se pak čeká, až jejich hodnota stoupne, a prodají se se ziskem.

Je to poměrně jednoduchý princip, avšak má i svá rizika. Nikdy například nemůžeme vědět, jak se trh zachová. To platí zvláště u nových firem. Je totiž dost dobře možné, že se neuchytí a brzy zkrachují. V tom případě jsou i jejich akcie bezcenné.

akcie2

Zde je nutné zmínit ještě jednu věc, která se s akciemi pojí. Tím je fakt, že jsou to právě akcionáři, kdo má rozhodovací pravomoc ve firmě. To, jakou váhá má daný hlas, záleží na tom, jak velký podíl akcií vlastní. Proto se většina lidí, kteří jich mají jen pár kusů, ani těchto schůzí nezúčastňuje.

Je tedy jasné, že obchodování s akciemi může být velmi výnosné, avšak za cenu poměrně velkého rizika, že o své peníze přijdete. Proto je potřeba k tomu přistupovat opatrně, zvláště pokud dosud nemáte s obchodováním na finančním trhu žádné zkušenosti. Pomoc odborníka také nemusí být k zahození. Jen tak budete mít jistotu, že skutečně neprohloupíte.