Zdaleka jen málokomu se chce brodit při chůzi trávou, nehledě na to, že po dešti si tak můžeme velmi snadno zašpinit body a případně i spodní část kalhot. Je tedy pochopitelné, že jsme vymysleli způsob, kterým se tomu vyhneme.

I to je důvod, proč je prakticky všude ve městech dlažba, nejčastěji v podobě chodníků. Najdeme ji i u soukromých domů, i když zde obvykle tvoří pouze cesty k nejčastějším cílům, jako je domovní vchod či garáž. Jen málokdy je dlažbou pokryt celý pozemek. Koneckonců, to, že chceme chodit pohodlně, neznamená, že zanevřeme na přírodu.

starý typ kamenných dlažebních kostek

Otázkou samozřejmě je, jaký typ použít. Dnes je zdaleka nejpoužívanější kamenná dlažba, a to z mnoha důvodů. Tím hlavním je fakt, že nabízí nejlepší poměr ceny, nákladů na údržbu a její náročnosti, efektivnosti a životnosti. Přeci jen, je potřeba si přiznat, že i zde jde o peníze na prvním místě.

To ovšem neznamená, že je zdaleka jediná. Použít lze také například beton. Ten bývá používán především u soukromých domů, a to hlavně pro svou cenu. Jedná se totiž o zdaleka nejlevnější řešení, snad s výjimkou ponechání přirozeného stavu.

moderní jednoduchá kamenná dlažba

Problémem zde však je životnost. Změny teplot v průběhu roku ale i dní totiž často způsobí, že se začne drolit a odpadávat, případně praskat. To rozhodně nevypadá nejlépe, a také se tato poškození poměrně obtížně opravují.

Zde samozřejmě záleží na vašich finančních možnostech, avšak je potřeba rozhodně říci, že kámen je obvykle tou lepší variantou, byť je poněkud dražší. Navíc jej můžeme najít ve spoustě podob, tvarů i barev, takže si můžeme vybrat přesně takový, který se na náš pozemek bude hodit.

Samozřejmě, budeme si za to muset zaplatit, avšak odměnou nám bude dlažba, po které se nám bude dobře chodit, která dlouho vydrží a na kterou bude radost se podívat. A to je rozhodně něco, co za ty peníze stojí.