Staré přísloví říká, že škola je základ života. A je pravdou, že bez vzdělání se neobejdeme. I dnes je v mnoha lidech zakořeněna představa, že čím vyšší školy máme, tím lepší práci můžeme získat. Je tedy jen pochopitelné, že většina rodičů chce své dítě poslat na vysokou školu. Zde však narážíme na problém. Studium na vysoké škole totiž není jednoduché, a to i při dnešních relativně nižších nárocích zvláště u humanitárních oborů. Víc než polovina studentů na veřejných vysokých školách vzdá studium již během prvního roku, u soukromých je to pak o něco méně.

 

knihovna vysoké školy

 

Vzhledem k tomu, že se nejedná o levnou záležitost, je tedy dobré včas rozpoznat, jestli má cenu se o přijetí na univerzitu snažit. Přeci jen, přihlášky jsou poměrně drahá záležitost, nemluvě o studijních materiálech, koleji či jiném ubytování, cestování a dalších výdajích. Je proto vhodné si sundat růžové brýle a podívat se na akademický potenciál našeho potomka realisticky.

 

Dobrým znamením, že maturita je vrcholem toho, čeho může dosáhnout je to, pokud potřebuje i na střední škole pomoc, například v podobě doučování, případně přípravného kurzu na maturitu. V dalším stupni vzdělávání je totiž látka podstatně těžší, a pokud jen s námahou zvládá tu středoškolskou, pak u vysokoškolské prakticky nemá šanci.

 

přednáška na vysoké škole

 

V úvahu bychom měli brát také zájmy našeho dítěte. Pokud jej učení vyloženě nebaví, a to ani u předmětů, které by jej jinak zajímaly, pak akademická dráha pro něj nebude to pravé. Zvláště pokud se intenzivně věnuje například nějakému sportu a chce jej dělat profesionálně. To bychom samozřejmě neměli zaměňovat s klasickou leností, kdy se našemu synovi či dceři do učení zkrátka nechce, a to bez většího důvodu. V takovém případě totiž nemůžeme znát jeho či její plný potenciál. V takovém případě je potřeba naše dítě motivovat, ideálně pozitivním způsobem. Rozhodně bychom však neměli podlehnout bludu, že titul automaticky znamená dobrou a dobře placenou práci. Záleží totiž na mnohem více faktorech, jako jsou potřeby trhu a obor, ve kterém student titul získal. Pokud si toto uvědomíme, pak se my i naše dítě vyhneme zklamání.