Můžeme tvrdit, že je to neekologické, ale plastové materiály jsou a už navždy budou nedílnou součástí našeho světa. Můžeme omezovat plastové sáčky a petláhve, ale plast, jakožto stavební materiál a materiál pro chemický průmysl, bez toho se lidstvo neobejde. Když se řekne plast, představíte si plastová brčka, mikroténové sáčky, petlahve a nejrůznější obaly např. na maso nebo jogurty. Tohle jsou ale jen laické pohledy, protože to nejdůležitější využití plastů je v úplně jiných oblastech. Polypropylen, polyetylen, polyamid, a mnoho další materiálů, kterým obecně říkáme plasty, mají totiž takovou chemickou odolnost, kterou žádný jiný materiál nemůže dosáhnout.

plast

Nejsilnější koncentrace kyselin nerozleptají nádrž z plastu. Plast nekontaminuje vodu, takže potrubní rozvody se dělají z PPR materiál https://www.chlorito.cz/ppr-material/4. Plast nerezaví, a proto je vhodný na bazény se slanou mořskou vodou, kde by ocel, i nerezová ocel, brzy zkorodovala. Bez plastových materiálů se neobejde ani automobilový průmysl, mnoho součástek na autě je z plastu, třeba i celé nárazníky. Jsou lehké, a přitom houževnaté a odolné. A mají snadnou technologii výroby vstřikováním, což umožňuje výrobu velmi složitých tvarů, obráběním nevyrobitelných. I průhledné plexisklo je plast. Je dokonale čiré, a tak se využívá například místo skla do oken hromadných dopravních prostředků.

plast

Problémy s plastovým odpadem si lidé zapříčinili sami. Problém totiž není v jeho výrobě, ale v jeho recyklaci či likvidaci. Pokud by vědci přišli na možnost, jak použitý plast opět rozložit na ropu nebo zemní plyn, z kterého se plasty vyrábějí, bylo by po problémech. Plasty bychom opět proměnili ve zdrojový materiál a postupně bychom planetu od plastového odpadu vyčistili. Je jen otázka času, kdy se to stane a snad se mezitím plastovými výrobky nezasypeme.