Za ubytování v Airbnb zaplatíte, máte však k dispozici celý pokoj, byt, ostrov nebo zámek. A mnohem levněji než v kterémkoli hotelu nebo penzionu. V případě couchsurfingu spíte třeba na zemi, za to ale získáte přátele po celém světě.
airbnb v mobilu
1)      Airbnb
Začneme tou méně dobrodružnou variantou. Prvním krokem je zadat do vyhledávače airbnb.com, nebo stáhnout aplikaci. Na serveru máte několik možností registrování, přes facebook nebo vytvořením nového účtu. Každopádně si dejte záležet na obsahu vašeho profilu. Poté můžete začít hledat.
Stačí zadat město, vesnici, oblast, zemi, kam se chcete vydat. Airbnb nabízí ubytování, které by vás samotné ani nenapadlo. Nejde jen o byty a domy, ale i mrakodrapy, opuštěné chaty, luxusní vily a dokonce zámky. Je jen na vás, zadáte-li další filtry, nebo se budete řídit pouze cenou.
Po rozkliknutí konkrétní nabídky si důkladně přečtěte popis a podmínky pobytu. Majitel zadá vzdálenost od centra, počet osob, vybavení, zkrátka vše, co potřebujete vědět. Vyberete datum a přesunete se k placení. Peníze zůstanou na serveru Airbnb a majiteli se odešlou až v prvních dnech pobytu.
Teď už jen čekáte, zda vám hostitel objednávku potvrdí. Pokud ano, zahájí s vámi chat a napíše podrobnosti, tedy kde jsou klíče, jaké je heslo na alarm, nebo kdy musíte pokoj opustit. Na některé nabídky je umožněna okamžitá rezervace. V tomto případě se majitel nerozhoduje, zda vás přijme, ale rezervaci ihned potvrdí.

2)      Couchsurfing
Více adrenalinu poskytuje couchsurfing. Jde o přespávání přímo u místních doma, na jejich gauči, ve spacáku v obýváku nebo v pokoji pro hosty. Možností, kam vás hostitel uloží, je nespočet. Tento způsob ubytování je zdarma, zvykem je dovést hostiteli nějakou drobnost, třeba české pivo, sladkosti. 
Myšlenka, díky které couchsurfing vznikl, je poznávání nových lidí a kultur. Hostitel očekává, že se s ním budete bavit a strávíte spolu nějaký čas. Věřte, že najdete nové přátele a nebude se vám chtít odjet. Dokonce si navzájem i uvaříte večeři.
Stránka couchsurfing.com funguje jako rezervační portál, zde je ale více než kde jinde důležitý vyšperkovaný profil. Zájmy, koníčky, zážitky z cestování, přátelé… to vše chtějí hostitelé vidět. Budete s nimi přece sdílet jednu střechu nad hlavou.
Ideální je ubytování zamluvit jen pár dní předem. Pošlete poptávku a čekáte na odpověď. Zde je právě klíčový váš profil, kterým musíte zaujmout. Pak už chybí společný chat a domluva na podrobnostech.
spánek pod dekou
3)      Reference
Stěžejním bodem obou portálů jsou reference. Pokud jste s pobytem spokojeni, největší službu hostiteli uděláte kladným hodnocením. Rozepište se, uveďte konkrétně co se vám líbilo a s čím jste byli spokojeni. Přidejte zážitky. Stejně tak majitel napíše referenci vám. Při dalších cestách budete mít větší šance, že vaše poptávky nebudou odmítány.