Vysoký krevní tlak je často zmiňované téma. Toto onemocnění se týká velkého množství lidí a stále častěji postihuje i mladší ročníky. Vzácností nejsou ani osoby ve věku kolem třiceti let.

lidské srdce

Vysoký tlak je nebezpečný pro každého. Zvyšuje dispozici k infarktu, ateroskleróze a nebezpečné mozkové mrtvici. Všechny jmenované nemoci mohou být smrtelné. Tento zdravotní problém se netýká pouze onemocnění srdce a cév, ale tlak ovlivňuje i funkci ledvin a souvisí i s cukrovkou.

Krevní tlak nebolí, mnohdy si tedy ani neuvědomíme, že se tento problém může týkat i nás.

kontrola tlaku

Mějte tedy na paměti své zdraví a snažte se, problematice s vysokým krevním tlakem vyhnout, pomocí zdravého životního stylu.

 

Čemu bychom se měli vyvarovat?

Rozhodně stresu. V dnešní době je to někdy komplikované, ale především dlouhodobý stres se na našem krevním tlaku může negativně podepsat. Určitě vám není neznámý pocit, když se rozčílíte. Zrudne vám obličej, pocítíte horko a tíži v hlavě.

 

Měli bychom se snažit zdravě jíst. Zejména nepřiměřené solení a kořenění jídel, našemu zdraví nepřispívá. Zkuste tedy vypustit ze svého jídelníčku různé brambůrky a jiné přesolené pochutiny a nahraďte tyto potraviny něčím zdravým.

 

Hýbejte se. Pohyb je velmi důležitý. Okysličí vám krev a blahodárně bude působit i na vaší nervovou soustavu. Nemusíte zrovna běhat maraton, ale krátkou procházku jistě zvládne každý z nás.

 

Nekuřte a omezte požívání alkoholu. Ani jedno vám nepřinese nic pozitivního. Neznamená to, že byste si museli odepřít sklenku piva po dobrém obědě nebo decku vína při romantické večeři.

Pokud již potíže s krevním tlakem máte, navštěvujte pravidelně lékaře a nechte si tlak přeměřit. Na škodu není ani pořízení vlastního tlakoměru. Budete ho mít stále po ruce a do deníčku si můžete vést záznamy o měření, které předložíte vašemu lékaři.