Jaro je ideální období na detox, neboli očistu, půst. Zpravidla si ho spojujeme s  oblastí stravování, ale tradičně představuje i to, že se zbavujeme věcí, myšlenek nebo lidí, které nám už v životě nepřináší nic potřebného, pozitivního. Mnohdy mají negativní vliv na naše tělo i psychiku, takže proč si je držet ve svém životě? Co vše tedy můžete zkusit?
Klasický detox představuje odlehčenou stravu nebo vynechání jídla zcela. Do toho by se měli pouštět pouze zdraví lidé v dobré fyzické kondici.
zelený nápoj
Můžete třeba zkusit den bez jídla, případně můžete pít jen zeleninové a ovocné šťávy. Lepší je z dlouhodobého hlediska na nějakou delší dobu vyřadit potraviny, které nám nepřináší nic dobrého. Zkuste odlehčit stravu a jíst více zeleniny a ovoce, průmyslově nezpracované potraviny. Vyřaďte na nějakou dobu například cukr, bílou mouku, přebytek soli, mléčné výrobky a alkohol. Uvidíte, co to s vaším tělem udělá. Prý po nějaké době uvidíte výsledky i ve způsobu vašeho myšlení!
Můžete na to jít z druhé strany a myslet víc na to, co naopak do jídelníčku zařadit. Na jaře je skvělé natrhat čerstvé kopřivy, které detoxikují organismus a čistí krev. Jsou plné vitamínů a zejména železa. Můžete si z kopřiv udělat čaj nebo ho použít při vaření jako náhradu špenátu. Na jaře, kdy ještě není sezónní ovoce a zelenina, je skvělý způsob doplňování vitamínu klíčení luštěnin. Skvěle chutná například naklíčené mungo, a to i dětem, připomíná hrášek! Klíčky si můžete naklíčit sami doma nebo je zakoupit.
ramínka z plastu
Kromě stravy se zaměřte i na váš byt! Proveďte jarní úklid, proberte všechny skříně a úložné prostory a nemilosrdně se zbavte věcí, které nepoužíváte. Odlehčete svému bytu, budete se i vy cítit lépe a svěže! Nezahlcujte si domácnost věcmi, které nepotřebujete, a které představují jen nepořádek a zabírají úložný prostor.
Stejně tak si můžete provést očistu ve svém okolí. Zamyslete se nad tím, s kým se stýkáte jen ze slušnosti, a protože jim neumíte říct ne. Kdo vás třeba shazuje, přesouvá na vás negativní energii a myšlenky, využívá vás. Nebo vás prostě už čas strávený s daným člověkem nebaví a víte, že se zkrátka každý ubíráte již jiným směrem. Je dobré si uvědomit, že náš čas je omezený, a že bychom ho měli trávit jen s těmi, se kterými jsme rádi. Stejně tak sociální sítě – nesledujte někoho, kdo vás ničím neinspiruje, kdo pro vás spíše představuje negativní energii a myšlenky.