Ač je stále stejná funkce, zábradlí za poslední tři desítky let, do značné míry změnily svůj design a rozšířila se také paleta používaných materiálů. Zatímco před revolucí se většina zábradlí stavěla ze stále stejných ocelových trubek a profilů, dnes se používají konstrukce z nerezové oceli, skla i dřeva. Základním způsobem se dělí zábradlí na schodiště kmkdesign.cz do základních kategorií. Dle umístění schodiště a zábradlí dělíme konstrukce na interiérové a vnější exteriérové. Interiérové zábradlí se vyrábí ze všech možných materiálů. Jsou uzpůsobeny designu interiéru jak vzhledem, tak barvou.

Klasické zábradlí

U exteriérových zábradlí se musí brát ohled na povětrnostní podmínky i lokalitě, ve které se zábradlí bude nacházet. V městských, hlavně u průmyslových center je kvalita ovzduší daleko horší a agresivnější, čemuž musí být uzpůsobena i odolnost materiálu vůči těmto vlivům. Dá se říci, že exteriérové zábradlí se dále dělí na balkonové a terasové zábradlí a také na stále populárnější zábradlí pro francouzská okna. Co se týká použitých materiálů, vynikají dva typy. Jsou to zábradlí, které jsou vyrobeny z nerezové oceli a pak, snad designově nejhodnotnější, zábradlí skleněná.

Krása je v detailu

Ať už interiérové, či exteriérové zábradlí, všechny musí splňovat jednu základní vlastnost. Musí být pevné, a musí být odolné. Co se zábradlím, které je nespolehlivé a u kterého nemáte jistotu, že se o něj můžete kdykoliv zachytit a opřít.

U zábradlí z pevných materiálů jako ocel, nerezová ocel či dřevo je tento předpoklad možné splnit poměrně jednoduše. Ale co u zábradlí ze skla? Jak je možné, že sklo, ten materiál, který je synonymem křehkosti, vydrží enormní tlaky a pnutí? Jak může být odolné proti různým úderům?

Je to tím, že se používá speciální tvrzené, lepené bezpečnostní sklo. Pečlivě se také propočítává síla skleněných tabulí. To umožňuje postavit skutečně nezničitelné zábradlí, které se stane dominantním prvkem interiérů i exteriérů.