Při cestách po Evropě můžete využít tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ve zkratce EHIC, tedy European Health Insurance Card. Možná nevíte, že všechny zdravotní pojišťovny v Česku jsou povinny Vám jej na požádání vystavit. Jako plátce zdravotního pojištění, které je pro všechny České republiky povinné bez výjimky, na něj máte nárok. Je to v podstatě služba zdravotních pojišťoven klientům v rámci zajištění zdravotnické péče. Každý, kdo se prokáže ve většině evropských zemí tímto průkazem, má nárok na standardní lékařskou péči v r rozsahu, který je poskytován tamnímu obyvatelstvu.
prosluněná cesta

Jaké jsou jeho výhody, a na co se naopak Evropské pojištění nevztahuje?

·         Hlavní výhodou je jeho neomezená platnost. Musíte pouze pravidelně platit povinné zdravotní pojištění a nemít v této oblasti žádné dluhy.
·         Omezení horním finančním limitem lékařské péče prakticky neexistuje.
·         Příčina nemoci a úrazu se nevyšetřuje a není pro lékařskou péči podstatná. V tom se Evropské pojištění liší od běžného komerčního pojištění.
prosluněná álej
·         Nevýhodou je platnost Evropského pojištění pouze v členských státech Evropské unie. Pojištění je však platné i ve Švýcarsku, na Islandu, v Norsku a Lichtenštejnsku.
·         Průkaz můžete použít jen ve státních lékařských zařízeních. Soukromé ordinace budou vyžadovat uhradit péči zpravidla v hotovosti a tento průkaz pro ně nemá žádnou váhu.
·         Pojištění se nevztahuje rovněž na tzv. spoluúčast pacienta na léčbě. Jde o to, že pojištěnec musí hradit část nákladů na léky a materiál, a v každé zemi jde o jinou výši úhrady. Např. v Dánsku je velmi drahé ošetření u zubaře, ve Francii se platí hotově 30% ceny ošetření a 60% cena léků. Před cestováním do zahraničí je tedy vhodné zjistit předem sazby a podle toho se rozhodnout, zda se vyplatí sjednat si navíc cestovní pojištění. Lidé s bolavými zuby by do Dánska měli cestovat připojištěni, neboť se na zubařský zákrok Evropské pojištění nevztahuje vůbec.
dolarové úspory
·         Evropské pojištění rovněž nehradí tzv. opatrovníka a převoz nemocného zpět do České republiky. Pochopitelně se nevztahuje ani na transport tělesných ostatků, což je sice absurdní, ale měli byste o tom vědět. Náklady na tyto služby mohou jít totiž až do statisíců korun.