Peníze jako takové bychom my lidé zřejmě bez problémů oželeli. Když se nad tím zamyslíme, samy o sobě by nám zrovna moc prospěšné nebyly, a jen někdy bychom pro ně snad našli nějaké to využití, kdyby nám bylo zapotřebí nějakého toho kousku potištěného rádoby papíru nebo kdybychom potřebovali kovové kolečko.

Jenže peníze, to nejsou jen tyto kousky materiálu. To jsou i symboly, jimiž se dá poměřovat hodnota snad čehokoliv. A právě pro tuto jejich vlastnost je nemůžeme nikdy postrádat. Potřebujeme je, abychom je vyměňovali za zboží či služby, které potřebujeme, bez nichž se nedokážeme nebo nechceme obejít.

eura lodička

Kdykoliv zkrátka něco potřebujeme, zaplatíme za to a máme to. Jak jenom je to prosté! Ovšem prosté je to samozřejmě jenom tak dlouho, dokud máme peněz dost. A jak všichni víme, nejednou jich my lidé dost nemáme. Nejednou nám peníze dojdou, a i kdybychom to zkoušeli lecjak, nedokážeme bez nich svůj život vůbec financovat. Sotva se najde něco jiného, za co by nám ti druzí poskytli to, po čem toužíme, sotva bychom obstáli s nějakým tím výměnným obchodem. A tak peníze potřebujeme a musíme si je někde sehnat. A pokud už je nezvládneme vydělat, můžeme si je aspoň půjčit, abychom je měli.

EU bankovky

Ovšem půjčky znamenají nejen využití cizích peněz ve svůj prospěch. Ty znamenají i následné splácení půjčených peněz včetně úroků a třeba i dalších poplatků. A aby to bylo jisté, žádají poskytovatelé půjček často různé záruky toho, že se jim jejich peníze vrátí. A člověk, který si chce půjčit, tak musí zvažovat nejen výhodnost, ale i dostupnost jednotlivých půjček. Napřed je třeba vědět, zda někdo dostane určitou půjčku, a až potom má smysl přemýšlet i o tom, je-li dost výhodná.

A tak uvažující lidé nakonec často skončí u nebankovní společnosti, jejíž americká nebankovní hypotéka je výhodnou sázkou na jistotu. Kdo má nemovitost, ten tu uspěje a dostane výhodně peníze, díky nimž může normálně žít.