Když si pořídíme mladé zvíře, většinou nehrozí žádné zdravotní potíže. Štěně nebo kotě je zdravé a jeho organismus je neopotřebovaný. Mnozí chovatelé se tak nechají ukolébat a o mladé zvíře nijak zásadně nepečují. Opak by ale měl být pravdou. Stejně jako lidé dodržují preventivní medicínu, i u zvířat je třeba dodržovat mnoho návyků, které udrží zvířeti dlouhodobé zdraví. Jako nejběžnější zdravotní problém je u koček a psů uváděn problém s dásněmi.
štěňata rotvajlera
Zánět dásní způsobuje zubní plak, který se hromadí na povrchu zubů, v jejich mezerách a pokud je ve větší míře, začíná dráždit dásně. Zdrojem zánětu dásní jsou pak bakterie, které plak produkuje. Na nemoci dásní se také podílejí vápenné usazeniny, které oddalují dásně od zubu a zub se začíná uvolňovat z dásně. V nejhorším případě pak dojde ke ztrátě zubu.  Dásně začínají být zanícené, krvácejí a zánět bezohledně zachvacuje tlamičku. Zvíře má bolesti při krmení, špatně kouše, problémy pak zasáhnou celé trávení, protože špatně rozkousaná strava dráždí i žaludek a střeva. Abychom předešli těmto problémům, které jsou plíživé a nestanou se přes noc, musíme dbát o dentální hygienu našich mazlíčků již včas a v mladém věku.
anglický buldok s míčem
Orální hygiena
Stejně jako člověk dodržuje zubní hygienu, i u zvířete bychom měli toto dodržovat. Základem je každodenní čištění zubů. Pořídíme si jemný zubní kartáček, zubní pastu, která je určena speciálně pro zvířata. Bývá speciální v tom, že její složení je takové, aby vyhovovalo prostředí tlamičky zvířete. Hlavním znakem je, že nepění. Je netoxická, takže když zvíře něco spolkne, nic se nestane. Na tuto proceduru zvykáme zvíře od útlého věku. Později pak není problém chrup vyčistit. Zvíře ví, co ho čeká a spolupracuje. Dále koupíme zvířeti speciální granule, které nutí psa nebo kočku více žvýkat. Tím se sundá ze zubů plak a přispívá to tak očistě chrupu.
O co více se budeme zvířátku věnovat od mladého věku, o to méně pak budeme muset řešit v pozdějším věku jeho zdravotní problémy.